Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Byliśmy na Spływie Płetwonurków Brdą 2019
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Byliśmy na Spływie Płetwonurków Brdą 2019
#419
Byliśmy na Spływie Płetwonurków Brdą 2019 1 Rok, 7 mies. temu Oklaski: 13
Pierwszy spływ płetwonurków Brdą połączony ze sprzątaniem odbył się w 1971 r.
I tak jest do teraz. Nie powinno więc nikogo dziwić, że 8 czerwca tego roku przy moście Waleriana Hypsznera zebrało się zacne towarzystwo aby czynić to dalej.Tu się nic nie zmieniło. Nawet trzej płetwonurkowie są ci sami. To ciekawostki przyrodnicze, których nie tylko zakonserwowała woda ale i przebywanie w terapeutycznym towarzystwie braci wodniackiej.
Czesław Brygman, Grzegorz Antczak i Leszek Skwara kolejny raz oczyszczali naszą rzekę.
Natomiast od niedawna bo drugi raz przybyła grupa Fordońskich Kajakarzy i Podróżników pod dowództwem Krzysztofa Pawlika. Mknący z prędkością pstrąga kajakarze odbierali od płetwonurków wyłowione śmieci. To było ich zadaniem,
z którego wywiązali się znakomicie.
O godzinie 11.00 przy tamie w Opławcu odbyła się odprawa 55 uczestników spływu, wodowanie 18 kajaków i start. Płetwonurkowie penetrowali Brdę nurkując naturalnie czyli ze wstrzymanym oddechem. Były znaleziska, które kajakarze odbierali od płetwonurków również ze wstrzymanym oddechem. O godz. 14.00 po przepłynięciu ok. 6,5 km odcinka rzeki całość dotarła do mety przy moście Waleriana Hypsznera w miejscu dawnej papierni.
Wśród monotonii śmieciowego urobku, gdzie królowały puszki po piwie i butelki plastikowe znalazły się metalowe tabliczki emaliowane z 1928 r. z okręgu pomorskiego z miasta Stettin wydawane przez zjednoczenie ubezpieczalni przeciwpożarowych. Ubezpieczone obiekty taką tabliczkę miały na elewacji. Była też butelka z browaru Bromberg, aparat fotograficzny waterproof, komórka i namiot wypatrzony przez młode oczy kajakarzy Michała i Wojtka Lukowskich. Chłopacy wypatrzyli, namierzyli, podali współrzędne płetwonurkowi i jest. W tym roku przejrzystość wody wynosiła do 4 m. Podkreślić trzeba, że od wielu lat woda w Brdzie jest coraz czystsza. Obecnie nurkowanie w jej czystym nurcie stanowi niebywałą frajdę. Dno rzeki usiane jest białymi muszelkami a w większości porośnięte jest łanami zielonych traw.
Ilość wyłowionych śmieci skłoniła do skontaktowania się z Centrum Zarządzania Kryzysowego z prośbą o pomoc w ich usunięciu. Zgłoszenie zostało przyjęte.Tymczasem królowała przygotowana przez Restaurację Tobiasz grochówka serwowana od serca wielką chochlą przez Erkowicza Krzysztofa Kwiatonia. No z wkładką oczywiście. Na zakończenie odbyło się podsumowanie spływu gdzie podkreślono rolę sponsorów ProNatura, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy,
Ocean Pro Systemy Nurkowe. Następnie odbyła się ceremonia uhonorowania uczestników zgodnie z Regulaminem Spływu.
Nagrody poza pudłem otrzymali Czesław Brygman i Jacek Jackowiak.
III nagrodę otrzymał Jarosław Umiński.
II nagrodę otrzymała Klara Białowicz
I nagrodę otrzymał Mirosław Opiłowski
Tradycyjnie już nagroda dla najstarszego uczestnika spływu powędrowała do Czesława Brygmana zaś Marta Gracz otrzymała nagrodę dla najmłodszej uczestniczki spływu.
Nagrodę otrzymali również kajakarze Michał i Wojtek Lukowscy.
GRATULACJE!!!
O godz. 16.00 nastąpił przejazd grupy do Sokole Kuźnica gdzie zrealizowano drugą część programu.
Informacje o przedsięwzięciu przekazane zostały mediom wraz z informacją o sponsorach.
Jak zwykle było the best.


No i wspomnieniowa fotka:)
enzo
Expert Boarder
Posty: 154
graph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2019/06/16 23:03 Przez enzo.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
 
Do góryStrona: 1
© ERKA 2010